Warszawa, 3 października 2024
7 koncertów w przestrzeniach, w których tworzą lub tworzyli znakomici warszawscy artyści, odbędzie się podczas trzeciej odsłony cyklu „Dialogi – muzyczne spotkania w historycznych pracowniach artystycznych”. W ramach projektu organizowanego przez Warszawskie Towarzystwo Sceniczne w tych nietypowych sceneriach wystąpią uznani artyści ze świata muzyki klasycznej, m.in.: Martyna Pastuszka, Tomasz Pokrzywiński, Dagna Sadkowska, Piotr Sałajczyk, Poldowski Quartet i trio R 3nsemblage. Pomysłodawczynią i kuratorką projektu jest skrzypaczka Maria Sławek. “Dialogi…” rozpoczną się 10 października i potrwają do 12 grudnia.
W tym roku publiczność będzie miała okazję odwiedzić niezwykłe wnętrza pracowni takich artystów jak Wanda Czełkowska, Zbigniew Maleszewski, Magdalena Abakanowicz, Krzysztof Lang, Leokadia i Jan Bohdan Chmielewscy, Karol Tchorek, Rodzina Kann czy Wanda i Józef Gosławscy.
Każdy z siedmiu czwartkowych wieczorów będzie spotkaniem sztuk wizualnych z muzyką klasyczną, artystów z publicznością i twórców z odbiorcami. Składać się będzie z koncertu i oprowadzania kuratorskiego po pracowni, którego gospodarzami będą obecni opiekunowie pracowni lub artyści w nich działający. Podczas muzycznej części wieczoru artyści wykonają specjalnie opracowany, korespondujący z miejscem i twórczością artysty-gospodarza program.
– Organizując muzyczne spotkania w historycznych pracowniach artystycznych zbliżamy sztuki wizualne z muzyką, pokazujemy, jak mogą ze sobą dialogować i na siebie wzajemnie oddziaływać. Od samego początku zależy nam na kameralnych, bliskich i ciekawych spotkaniach, których bohaterami będą nie tylko występujący artyści, ale także właściciele i opiekunowie pracowni, słuchacze i – wreszcie – same przestrzenie, w których się pojawiamy ⎼ mówi Maria Sławek, skrzypaczka, inicjatorka i kuratorka projektu.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc. Bezpłatne bilety można pobrać dwa tygodnie przed każdym wydarzeniem w serwisie Evenea.
Organizatorem cyklu jest Warszawskie Towarzystwo Sceniczne. Projekt finansuje Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. Partnerami wydarzenia są: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Muzeum Warszawy. Patronami medialnymi “Dialogów” są Spotkania z Zabytkami i Polmic.pl.
Dialogi – muzyczne spotkania w historycznych pracowniach artystycznych
10 X‒12 XII 2024
10 października (czwartek), g. 18:00
Pracownia Karola Tchorka, ul. Smolna 36
Martyna Pastuszka ‒ skrzypce
Tomasz Pokrzywiński ‒ wiolonczela
rezerwacja miejsc: od 3 października
17 października (czwartek), g. 18:00
Pracownia Wandy Czełkowskiej, ul. Magazynowa 14A
Maria Sławek ‒ skrzypce
rezerwacja miejsc: od 3 października
24 października (czwartek), g. 18:00
Pracownia Zbigniewa Maleszewskiego, ul. Bugaj 15/17
Maria Polyachok ‒ skrzypce
Szymon Szopa ‒ wiolonczela
rezerwacja miejsc: od 10 października
14 listopada (czwartek), g. 18:00
Pracownia Magdaleny Abakanowicz, ul. Stępińska 5
Poldowski Quartet:
Marta Piórkowska ‒ skrzypce
Agata Krystek ‒ skrzypce
Damian Kułakowski ‒ altówka
Mateusz Błaszczak ‒ wiolonczela
rezerwacja miejsc: od 31 października
21 listopada (czwartek), g. 18:00
Pracownia Leokadii i Jana Bohdana Chmielewskich, ul. Jagiellońska 56 lok.1/1A
R 3nsemblage:
Piotr Zawadzki ‒ klarnet
Piotr Kamiński ‒ fagot
Mateusz Żurawski ‒ obój
rezerwacja miejsc: od 7 listopada
28 listopada (czwartek), g. 18:00
Pracownia Rodziny Kann, ul. Mostowa 16/18 lok. 50
Dagna Sadkowska ‒ skrzypce
Zofia Ilnicka ‒ flet
Ida Górczyńska ‒ skrzypce
rezerwacja miejsc: od 14 listopada
12 grudnia (czwartek), g. 18:00
Pracownia Wandy i Józefa Gosławskich, ul. Nobla
Piotr Sałajczyk ‒ fortepian
rezerwacja miejsc: od 28 listopada
===
Czym są Dialogi?
„Dialogi” to cykl mikro-koncertów w przestrzeniach, w których tworzyli najważniejsi warszawscy artyści, w którym idea dialogu spełnia się na kilka różnych sposobów: poprzez metaforyczną rozmowę twórców z różnych dziedzin realizującą się w doborze repertuaru; poprzez stworzenie nowych utworów ściśle związanych z pracowniami i ich twórcami oraz poprzez oprowadzania kuratorskie przybliżające działalność artystów, specyfikę ich twórczości oraz historię pracowni. Interdyscyplinarne spotkania pozwalają na stworzenie wyjątkowego, muzycznego obrazu pracowni, a zaproszeni artyści-muzycy dodają kolejną warstwę interpretacyjną do dzieł w nich się znajdujących. Pracownie stają się nową platformą do dialogu pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki, skłaniają też zaproszonych muzyków i słuchaczy do pogłębienia swojej wiedzy na temat współczesnej twórczości wizualnej.
W 2023 i 2024 roku „Dialogi…” były nominowane w konkursie miasta st. Warszawy na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową S3KTOR.
Pomysłodawczynią i kuratorką projektu jest skrzypaczka Maria Sławek.
===
Materiały graficzne dotyczące cyklu „Dialogi” znajdą Państwo TUTAJ.
Kontakt dla mediów:
Radosław Wójcik
e-mail: radoslaw.wojcik@gmail.com
kom: 606 95 22 97