Little Thunder. Świeta Katarzyna ze Sieny teatralizowany koncert autorstwa aktorki Julianny Bloodgood i kompozytorki Katarzyny Szwed. Jest owocem badań terenowych przeprowadzonych we włoskiej Sienie, a których celem było dotarcie do autentycznych źródeł wiedzy o kontekście życia świętej Katarzyny.

Inicjatorką przedsięwzięcia była Julianna Bloodgood, aktorka tworząca w nurcie post-Grotowskim, łączącym ciało, ruch i głos, przez dekadę czołowej aktorki Teatru Pieśni Kozła. W 2017 roku, prowadząc w Sienie warsztaty dla Associazione Culturale Topi Dalmata poznała ona postać patronki Włoch i Europy, Świętej Katarzyny ze Sieny. Historia tej silnej i pełnej pasji kobiety wracała do niej regularnie. Obrazy z legend o Katarzynie, która miała lewitować, leczyć śmiertelnie chorych i mnożyć jedzenie zaowocowały nowym spojrzeniem na historię kobiet-mistyczek Kościoła Katolickiego. Marzenie o stworzeniu spektaklu opartego na kunsztownej polifonii, która pozwoliłaby dotknąć istoty doświadczenia mistycznego było impulsem do zaproszenia do projektu kompozytorki Katarzy Szwed i dyrygentki Lilianny Krych. 

Spektakl powstał dzięki pozyskanym grantom: dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Narodowy Instytutu Muzyki i Tańca,  Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, a także dzięki wsparciu Instytut Grotowskiego, który udostępnił swoją leśną bazę w Brzezince koło Wrocławia na miesięczną rezydencję. Realizację projektu wsparło także kilkudziesięciu anonimowych darczyńców za pomocą kampanii crowdfundingowej w serwisie Indiegogo.com. Próby zawiązanej specjalnie do tego projektu grupy kobiet – aktorek i wokalistek, wspartych przez multiinstrumentalistę Rafała Habla, odbyły się w cyklu nawiązującym również do pracy Jerzego Grotowskiego – w oddaleniu od codzienności, w trudnych leśnych warunkach, w których zrozumienie roli każdej z osób włączonych w projekt oraz praca nad treścią i formą były szczególnie intensywne.

Zapraszamy do posłuchania próbek tych utworów:

Święta Katarzyna ze Sieny była mistyczką nie liczącą się z utartymi normami. Twierdziła, że to, co wiedziała o Bogu, wiedziała od niego samego bezpośrednio. Utwór Katarzyny Szwed i Julianny Bloodgood jest próbą dotarcia do esencji mistycznego doświadczenia świętej Katarzyny ze Sieny, jak również nowego spojrzenia na jej historię i przesłanie jej słów.

Autorki oddają głos świętej Katarzynie, której słowa według nich zbyt mało funkcjonują w szerokim obiegu, podobnie jak wielu innych kobiet mistyczek. To próba odtworzenia zaginionej linii przekazu kobiet – mistyczek chrześcijańskich. Słowa świętej Katarzyny skontrapunktowane są słowami między innymi świętej Hildegardy z Bingen, jak również fragmentami rękopisu Nadż Hammadi. 

Odwołując się do muzyki późnego średniowiecza, utwór wykorzystuje instrumenty dawne, także te będące symbolem świętej Katarzyny – dzwonki i bębny obręczowe.


TWÓRCY i WYKONAWCY :
Kompozytorka: Katarzyna Szwed
Librecistki: Julianna Bloodgood i Danielle Blackbird
Reżyserka: Julianna Bloodgood
Kierowniczka muzyczna: Lilianna Krych
Asystentki reżyserki: Isabel Santos i Mariana Guerra 
Bębniarz: Alexandros Rizopolous 
Wykonawczynie i wykonawcy: Julianna Bloodgood, Lilianna Krych, Olga Kunicka, Rhianna Compton, Paulina Krupa, Nenè Barini, Saraï O’gara, Ditte Berkley, Rafał Habel
Kostiumografka: Agnieszka Katyńska 
Koordynator projektu: Radosław Wójcik
Producent: Warszawskie Towarzystwo Sceniczne
Zdjęcia: Marta Ankiersztejn / Festiwal Nowe Epifanie

Do tej pory odbyły się 2 pokazy „Little Thunder. Święta Katarzyna ze Sieny”:

  • 5 marca 2022 w siedzibie Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu („Na Grobli”)
  • 8 marca 2022 w ramach Festiwalu „Nowe Epifanie” w Centrum Sztuki Współczesnej Laboratorium w Warszawie
  • 27 sierpnia 2022 w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2022 w Łodzi!

Zapraszamy do kontaktu w sprawie projektu:

littlethunder@wts.org.pl

Producent:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia Kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Partnerzy: