- 17 listopada 2024 (niedziela), g. 19:00, hol główny Muzeum POLIN
- bilety: 30 zł KUP TERAZ
Zapraszamy do Muzeum POLIN na koncertową premierę płyty „Music of David Eisenstadt”, którą wykonają organista specjalizujący się w muzycznych wątkach polsko-żydowskich Jakub Stefek, tenor Wojciech Parchem, nominowana do Paszportu Polityki dyrygentka Lilianna Krych i zespół wokalny March Match Ensemble. Muzyka kompozytora Dawida Ajzensztadta – chórmistrza Wielkiej Syngagogi na Tłomackiem – po raz pierwszy w historii fonografii ukaże się na płycie winylowej.
Dawid Ajzensztadt urodził się w 1890 roku w Nasielsku. W wieku 31 lat został kierownikiem chóru Wielkiej Synagogi na Tłomackiem. Ten najwspanialszy w owym czasie żydowski chór składał się z około 80 chłopców w wieku od 9 do 13 lat, śpiewających sopranem i altem oraz około 20 dorosłych mężczyzn – tenorów, barytonów i basów. Poza liturgiami uświetniali oni wiele koncertów z muzyką świecką oraz przygotowywali nagrania dla Polskiego Radia. W Wielkiej Synagodze chór śpiewał przy akompaniamencie fisharmonii, choć wiele źródeł wspomina też o zachwycającym brzmieniu organów.
Najsłynniejszą aktywnością Ajzensztadta w obszarze popularyzacji muzyki żydowskiej były coroczne koncerty, na które przybywało całe muzyczne środowisko Warszawy, z Ignacym Janem Paderewskim na czele. Z biegiem lat zostały okrzyknięte najwspanialszym osiągnięciem sztuki wokalnej w Polsce.
Karierę Ajzensztadta i historię Chóru Wielkiej Synagogi przerwała II wojna światowa. Tradycja chóralnej i organowej muzyki żydowskiej w Polsce została przerwana. Po 80 latach muzyka Dawida Ajzensztadta powraca do Warszawy.
Wykonawcy:
Jakub Stefek – fisharmonia
Wojciech Parchem – tenor
Lilianna Krych – dyrygentka
Match Match Ensemble – chór w składzie:
Soprany
Aleksandra Drogosz-Szymańska
Konstancja Molewska
Maria Złotek
Adrianna Żołnierczuk-Malec
Alty
Małgorzata Bartkowska
Ewa Kijewska
Marzena Lewandowska
Marta Schnura
Tenory
Andrzej Klepacki
Paweł Kowalewski
Jakub Prasał
Aleksander Słojewski
Basy
Michał Kijewski
Michał Malec
Nagranie płyty zrealizowano w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie w 2024 roku.
Wydanie albumu „Music of David Eisenstadt” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Odbudowy i Zwiększenia Odporności w ramach Krajowego Planu Odbudowy.