Zespół powstał w 1998 roku z inicjatywy studentów Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina).
Od początku istnienia do 2006 roku dyrygentem i dyrektorem artystycznym chóru była Ewa Strusińska, w latach 2006-2008 zespół prowadziła Aleksandra Kopp, a od listopada 2008 kierunki artystyczne wyznacza zespołowi Lilianna Krych. Na co dzień chór śpiewa w składzie kameralnym (16-24 os.), ale bierze również udział w projektach wymagających zespołu 30-40 osobowego.
Zespół koncertuje w Warszawie i całej Polsce. Śpiewał pod batutą takich dyrygentów jak: Jerzy Maksymiuk, Łukasz Borowicz, Przemysław Zych, Jacek Boniecki, Andrzej Borzym, Harry Brasser czy Jerzy Wołosiuk. Współpracował również z Włodkiem Pawlikiem. Ma w swoim dorobku wiele prawykonań utworów polskich kompozytorów współczesnych, m.in. Aleksandra Kościowa, Przemysława Zycha, Weroniki Ratusińskiej, Dariusza Przybylskiego, Kamila Staszowskiego, Magdy Grabowskiej, Rafała Janiaka.
W sezonie 2008/2009 chór z powodzeniem wziął udział w dwóch konkursach: XI Łódzkim Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis 2008 (III miejsce) oraz w XVIII Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki” (II miejsce).
Chór ma na swoim koncie wiele realizacji scenicznych. W sezonie artystycznym 2004/2005 brał udział w dwóch przedstawieniach operowych. Pierwsze z nich to „Król Pasterzy” Oskara Kolberga, wystawione w Collegium Nobilium przy warszawskiej Akademii Teatralnej (reżyseria: Jan Buchwald, kierownictwo muzyczne: Andrzej Wróbel, muzyka w wykonaniu zespołu Camerata Vistula). Drugie stanowiła operetka Johanna Straussa „Zemsta nietoperza”, której premiera odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie. Przedstawienie reżyserował Andrzej Strzelecki. Kierownictwo muzyczne objął maestro Jerzy Maksymiuk, który poprowadził orkiestrę Sinfonia Varsovia. W 2014 roku zespół WTS wziął udział w realizacji „Don Giovanniego” W.A. Mozarta w reżyserii Ryszarda Cieśli w Warszawskiej Operze Kameralnej podczas Festiwalu Mozartowskiego oraz „Bachantek” Eurypidesa w reżyserii Kamili Michalak w ramach „Sceny Młodych”.
W roku 2011 gościł na deskach Harleem Philharmonie w Holandii, wykonując wraz z zaprzyjaźnionymi zespołami: COV Harleem oraz Varsoviae Regii Cantores „Pasję według św. Mateusza” Jana Sebastiana Bacha. W latach 2012 i 2014 kilkukrotnie wykonał „Pasję wg św. Jana” we współpracy m.in. z Zespołem Muzyki Dawnej UMFC.
Nagrana z udziałem chóru płyta zawierająca m.in. „Kantatę do Świętej Cecylii” Franciszka Lessla, wydana przez wydawnictwo muzyczne Acte Prealable, otrzymała nominację do nagrody Fryderyka w 2000 roku.
Chór działa dzięki wsparciu Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie, który udostępnia zespołowi salę prób. Próby odbywają się raz w tygodniu. Serdecznie zapraszamy w nasze szeregi wszystkich miłośników zespołowego śpiewania!